Kitchn Editors' Back-to-School Grocery List: 50 Snacks We're Buying Now That We Have to Pack Lunches Again

Kitchn Editors' Back-to-School Grocery List: 50 Snacks We're Buying Now That We Have to Pack Lunches Again

67d10205091d672b720d52d8fa7b2364558d4595?auto=compress&w=240&h=240&fit=crop
Lauren Masur
Aug 11, 2018
(Image credit: The Kitchn)

If you feel like you blinked and summer is basically over, welcome to the club! And nothing will snap you out of that lazy, hazy summer mentality faster than brainstorming packable lunch box snacks. But don't stress out just yet — we've taken some of the guesswork out of back-to-school snacking for you. (You're welcome!)

Here are Kitchn editors' 50 favorite snacks to stock up on this year. Our choices are crunchy, crispy, cheesy, salty, and sweet — and everything in between. Plus, they're adored by kids and adults alike!

Crackers, Chips, and Crunchy Things

  1. Made Good Mini Granola Packs, $19 for 20, 0.85-ounce packs
  2. Sunchips, $14 for 40, one-ounce bags
  3. Popcorn Indiana Aged White Cheddar, $29 for six, 6.6-ounce bags
  4. Kettle Brand Pepperoncini Potato Chips, $8.50 for six, two-ounce bags
  5. Popchips, $21 for 24, 0.8-ounce bags
  6. Vegan Rob's Cauliflower Puffs, $42 for 24, 1.25-ounce bags
  7. Cheez-It Baked Snack Crackers, $3 for 12.4 ounces
  8. Buddha Bowl Oh My Ghee Organic Popcorn, $57 for 12, five-ounce bags
  9. Jilz Gluten Free Crackerz, $20 for three, 5.5-ounce boxes
  10. Trader Joe's Organic Cheese Sandwich Crackers
  11. Pirate's Booty, $15 for 36, 0.5-ounce bags
  12. Jackson's Honest Coconut Oil Potato Chips, $36 for 12, five-ounce bags
  13. Triscuits, $4 for 12.5 ounces
  14. Goldfish (Incredibles-shaped), $14 for two, 6.6-ounce pouches
  15. Annie's Cheddar Bunnies, $11 for 36, one-ounce bags

Pretzels

  1. Justin's Almond Butter Pretzels, $13 for six, 1.3-ounce packs
  2. Pretzel Crisps Sourdough, $37 for 12, 7.2 ounce bags
  3. Rold Gold Honey Wheat Braided Twists, $17 for three, 10-ounce bags

Dips

  1. Sabra Singles Classic Hummus Cups, $5 for six, two-ounce cups
  2. Wholly Guacamole Minis, $4 for four, two-ounce cups

Cheese

  1. Frigo String Cheese, $5 for 12
  2. Mini Babybel, $5 for 10
  3. Laughing Cow Cheese Wedges, $4 for eight wedges
  4. Good Culture Cottage Cheese Cups, $2 per 5.3-ounce cup

Nuts

  1. Aldi Chili Lime Cashews, $5 for ten ounces
  2. Kirkland Signature Cashew Clusters, $22 for 32 ounces
  3. Santa Barbara Pistachio Company Lemon Zing Pistachios, $8 for 12 ounces
  4. We Talk Nuts Dry-Roasted Cashews, $20 for one pound

Fruit

  1. Simply Balanced Strawberry Fruit Strips, $6 for 25 count box
  2. Bare Banana Chips, $23 for six, 2.7-ounce bags
  3. Trader Joe's Dried Mango, $18 for four, 0.6-ounce bags
  4. Sun-Maid Raisins, $25 for 18, 1.33-ounce boxes
  5. Annie's Summer Organic Bunny Fruit Snacks, $15 for 24, 0.8-ounce pouches
  6. GoGo Squeez Applesauce, $36 for 72, 3.2-ounce pouches

Bars

  1. Quaker Chewy Bars, $9 for 58
  2. Kind Kids, $25 for 48
  3. Trader Joe's Strawberry Cereal Bars, $8.50 for six
  4. Larabar Chocolate Chip Cookie Dough, $8 for five
  5. ThinkKids protein bars, $13 for five
  6. RXBAR Kids, $17 for 16
  7. GoMacro Mini, $28 for 12

Sweets

  1. Rice Krispies Treats, $8 for 50
  2. Element Organic Vanilla Orange Dipped Rice Cakes
  3. BarkTHINS Snacking Chocolate, Dark Chocolate Pretzel with Sea Salt, $16 for three, 4.07-ounce bags
  4. Brookside Dark Chocolate Variety Pack, $19 for three, four-ounce bags
  5. Nilla Mini Wafers, $20 for 12, one-ounce pouches

Other Snacks

  1. Brandless Organic Beef Jerky, $3 for 1.7 ounces
  2. Fage Total Split Cup Yogurt
  3. Sensible Foods Roasted Edamame, $22 for 48, 0.65-ounce packs
  4. Biena Chickpea Snacks, $20 for nine, 1.2-ounce packs

What snacks are you buying for the back-to-school season?

More posts in A Lunch Box for Everyone
You are on the first post of the series.
You are on the last post of the series.
Kitchn supports our readers with carefully chosen product recommendations to improve life at home. You support us through our independently chosen links, many of which earn us a commission.
moving--truck moving--dates moving--dolly moving--house moving--cal Created with Sketch. moving--apt