Why This $25 Lunch Box Really Is Worth the Money

Why This $25 Lunch Box Really Is Worth the Money

Af5529631a47860fe90dfb60f2b9d70bddc7d251?auto=compress&w=240&h=240&fit=crop
Meghan Splawn
Aug 10, 2018
(Image credit: Faith Durand)

If you've been reading any of our lunch-packing stories over the years, you've probably seen us use these stainless steel LunchBots containers again and again. They start at $20 (for one with no compartments) and go up to $40 (for the one pictured above with five compartments), which I realize is a lot of money to spend on a lunch box that your kid may or may not remember to bring home.

Here's the thing, though: I've learned that it really is money well-spent! And I'm partial to the one that only costs $25.

(Image credit: Amazon)

Why I Love the LunchBots Trio

Last year my daughter and I reviewed a bunch of lunch boxes for kids, but since then I've found myself reaching for the LunchBots Trio more and more. This three-compartment stainless steel lunch box is sturdy but lightweight. The divided sections are easy to fill and perfect for snack board-inspired lunches. The container is small enough to pack a hearty lunch for my preschooler, but also a robust lunch even for myself when I use it.

Buy: LunchBotsTrio, $25

LunchBots are also dishwasher-safe and don't actually hold onto lingering smells. They aren't particularly leak-proof, but the company also makes matching containers for dips and dressings. I find that the three-compartment option gives me plenty of room for the types of lunches that I typically make. If you think you'll need more or fewer compartments, LunchBots has you covered with all sorts of options.

Related: 10 Sandwich-Free Lunch Ideas for Kids and Grown-Ups Alike

The biggest thing I've learned about investing in a lunch box that costs $25 — or even $40 — is that you buy it once and it can last you many, many years. Buy a LunchBot for your preschooler and it can easily transition with them to elementary school, and hopefully even middle school. It may initially cost you more than a $10 plastic lunch box, but you won't waste money (or your shopping time) on something that only lasts one school year.

Other LunchBots We Love

Do you have a favorite stainless steel lunch box?

Kitchn supports our readers with carefully chosen product recommendations to improve life at home. You support us through our independently chosen links, many of which earn us a commission.
moving--truck moving--dates moving--dolly moving--house moving--cal Created with Sketch. moving--apt